sześcioraczki
Kategoria: Bociani rok, czyli od przylotu do sejmików i dalekiej podróży
Z własnych obserwacji...
Kategoria: Bocian czarny i inni, czyli mniej znani kuzyni bociana białego
Z GALERII BOCIANA
Większość ptaków potrafi wydawać rozmaite odgłosy, jedne skrzeczą, inne gwiżdżą, a jeszcze inne urzekają nas swoim pięknym śpiewem. Są wśród nich również takie osobniki, jak np. bocian biały, które nie są zdolne do wydawania dźwięków. Jest to spowodowane uwstecznieniem ich krtani dolnej, która u ptaków pełni funkcję narządu głosowego.
Podstawowym sposobem komunikowania się dorosłych bocianów jest klekotanie. Można je usłyszeć zarówno podczas rytualnych powitań w gniazdach, któremu towarzyszą gesty głową, szyją i skrzydłami , jak również w okresie godowym, kiedy dochodzi do słynnych walk bocianich. Tak głośny klekot jest możliwy dzięki zwiększeniu objętości gardła, która wówczas pełni funkcję rezonatora dźwięku. Objętość gardzieli zostaje zwiększona poprzez cofniecie się języka i struktur podjęzykowych, do którego dochodzi przy mocnym zadzieraniu głowy bocianiej do tył, w kierunku grzbietu. Zdarza się, że bociany wydają świszczący dźwięk podczas wypuszczania powietrza przez tchawicę, jednak głównym sposobem ich komunikacji pozostaje klekotanie.
Sprawa komunikacji wygląda nieco inaczej u bocianich piskląt. Klekot jest u nich praktycznie niesłyszalny, ponieważ mają miękkie dzioby, które po zamknięciu nie wydają żadnego dźwięku. Młode bociany, gdy są głodne syczą i piszczą, a dopiero z czasem, w miarę twardnienia dziobów zaczynają klekotać.
Monika PTPP „pro Natura”