Czy wiesz, że...
Nowości w bocianopedii

sześcioraczki
Kategoria: Bociani rok, czyli od przylotu do sejmików i dalekiej podróży
Z własnych obserwacji...
Kategoria: Bocian czarny i inni, czyli mniej znani kuzyni bociana białego

Kamery internetowe w gniazdach bocianich

Człowiek od wieków z zainteresowaniem przyglądał się życiu bocianów. Interesowała go zarówno jego anatomia, jak i biologia, fascynowały dalekie podróże, które ptaki odbywały na obszary zimowisk. Wraz z postępem cywilizacji istniały coraz to nowsze metody ich obserwacji. Z czasem możliwe stało się nawet zamontowanie kamer przy bocianich gniazdach, które umożliwiły całodobową obserwację ptaków     i dały możliwość dokładniejszego poznania ich życia.

W Europie mamy już ok. 100 takich kamer, z czego 12 znajduje się w Polsce. Dzięki nim możemy na żywo obserwować „rodzinne życie bocianie” od momentu zajęcia gniazda, do odlotu ptaków.

Jednym z pierwszych i zarazem najpopularniejszym gniazdem w Europie, przy którym zamontowano kamerę, było gniazdo w polskiej wsi Przygodzice, znajdującej się w województwie Wielkopolskim. Od 2006 roku internauci mają możliwość obserwacji bocianów w gnieździe i mogą wymieniać między sobą spostrzeżenia na specjalnie stworzonym do tego celu forum.

Wchodząc na stronę www.bocianyonline.pl, w zakładce kamery możemy znaleźć wykaz monitorowanych gniazd w Europie. Wśród nich warto zwrócić uwagę na gniazdo bociana czarnego w Loodus w Estonii. Ptak ten dawniej był gatunkiem bardzo płochliwym, dlatego trudno było go zobaczyć przeciętnemu człowiekowi. W ostatnich latach jednak odnotowano liczne przypadki zakładania gniazd przez te ptaki w pobliżu ludzkiej populacji, co świadczy o jego oswajaniu się z człowiekiem.

Zachęcamy zarówno miłośników bocianich, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją fascynację tym ptakiem do pogłębiania wiedzy dotyczącej bocianiego życia poprzez internetową obserwację bocianich gniazd.

 

Monika

PTPP „pro Natura”

Galeria zdjęć działu "Bocian i człowiek, czyli nasz powszechnie lubiany sąsiad"

Wróżba dla przyszłych teściów: trzy bociany, nogów pięć – córce mąż, a tobie zięć. (foto P. Szymoński)
(foto P. Szymoński)
Ten bociek nie jest jeszcze zakontraktowany, ale już rozgląda się za ofertą. (foto P. Szymoński)
W sierpniu nadchodzi pora, by mieszkańcy wiejskiego obejścia pomyśleli o zimie. Gospodarz przygotowuje zapasy opału, a żerujący na przydomowej łące bocian zbiera siły przed podróżą do Afryki. (foto P. Szymoński)

Inne artykuły w dziale "Bocian i człowiek, czyli nasz powszechnie lubiany sąsiad"