Czy wiesz, że...
Nowości w bocianopedii

sześcioraczki
Kategoria: Bociani rok, czyli od przylotu do sejmików i dalekiej podróży
Z własnych obserwacji...
Kategoria: Bocian czarny i inni, czyli mniej znani kuzyni bociana białego

Metryka naszych bohaterów

Stosowana w naukach biologicznych systematyka ilustruje wzajemne pokrewieństwa gatunków, choć ograniczona do gatunków współczesnych tylko częściowo oddaje przebieg ewolucji danej grupy. Ustalenie pokrewieństwa nie jest proste i przez długie lata panowało tu spore zamieszanie. Obecnie rząd brodzących Ciconiiformes obejmuje pięć rodzin: czaplowate Ardeidae, warugi Scopidae, bocianowate Ciconidae, trzewikodzioby Balaenicipitidae oraz ibisowate Threskiornithidae. Są to ptaki duże, mierzące 75-150 cm, o długich szyjach, nogach i dziobach, związane najczęściej ze środowiskami wodnymi lub wilgotnymi, żyjące na ogół w strefie równikowej lub zwrotnikowej. Jest interesujące, że w wyniku badań genetycznych okazało się, że amerykańskie kondory są blisko spokrewnione z tym rzędem ptaków i w pewnym momencie włączono je nawet w jego skład. Obecnie stanowią one jednak osobny rząd, obejmujący tylko jedną rodzinę: kondorowate Cathartidae.

 

(tekst Z. Jakubiec)

Galeria zdjęć działu "Bocian czarny i inni, czyli mniej znani kuzyni bociana białego"

Młody bocian czarny, podobnie jak wielu jego współtowarzyszy podróży, spędza ostatnie tygodnie przed odlotem do Afryki w PN ‘Ujście Warty’. Można tu spotkać żerujące i sejmikujące bociany czarne w ilościach niespotykanych gdzie indziej.  (foto P. Szymoński)
Bocian czarny to bliski kuzyn naszego popularnego boćka. Ten mało znany ptak prowadzi z reguły bardzo skryty tryb życia, unika spotkań z człowiekiem i tylko z rzadka udaje się go zaobserwować.  (foto P. Szymoński)
Zbliża się letnia burza. W taką pogodę bociany wcześniej szukają miejsca na nocleg. (foto P. Szymoński)
(foto P. Szymoński)

Inne artykuły w dziale "Bocian czarny i inni, czyli mniej znani kuzyni bociana białego"